AireFresco - Nawiewniki Powietrza
AireFresco - Nawiewniki Powietrza

Czym jest wentylacja?

Nasza firma powstała z uwagi na otaczające nas problemy związane z nieprawidłowo działającą wentylacją. A co za tym idzie to przede wszystkim dyskomfort i złe samopoczucie nasze oraz naszych bliskich w pomieszczeniach, w których przebywamy, np.: w domach, biurach, szkołach, przedszkolach.

Skutkiem niewłaściwego działania wentylacji grawitacyjnej jest:

  • wilgoć w pomieszczeniach, powstanie pleśni i grzyba,
  • złe samopoczucie osób przebywających w pomieszczeniu, bóle głowy, choroby górnych dróg oddechowych, uczulenia itd.,
  • podtrucia lub zatrucia tlenkiem węgla,
  • nieprzyjemny zapach w mieszkaniu, najczęściej po długiej nieobecności użytkowników,
  • kondensacja zanieczyszczeń toksycznych emitowanych przez materiały wykończeniowe, meble itp.,
  • niedobór powietrza potrzebnego do spalania paliwa w gazowych podgrzewaczach wody, kuchenkach, kominkach itp.,
  • trwałe uszkodzenia gazowych podgrzewaczy wody;

Dlaczego tak się dzieje, przecież kiedyś tak nie było, nasze babcie nie skarżyły się na bóle głowy? Co to jest właściwie ta wentylacja?

Najprościej mówiąc, wentylacja to zorganizowany proces wymiany powietrza zanieczyszczonego na świeże. Powietrze dostaje się do pomieszczeń (pokoje, kuchnia) przez przegrodę zewnętrzną ( okno, ściana, drzwi), nasyca się zanieczyszczeniami i przepływa do pomieszczeń, w których znajdują się kratki wentylacyjne (łazienka, kuchnia, WC), a stamtąd kanałami wentylacyjnymi odprowadzane jest na zewnątrz.

Dawniej w większości budynków nie było problemu z doprowadzeniem powietrza zewnętrznego do pomieszczeń, w których przebywają ludzie czy zwierzęta. Stosowane wtedy okna nie odznaczały się dużą szczelnością, a lokatorzy skarżyli się na zbyt duże szczeliny w oknach, które powodowały wyziębianie mieszkań. Sytuacja zmieniła się, kiedy zaczęto stosować okna PCV, wkrótce potem również szczelne drewniane. Okna te charakteryzują się bardzo dużą szczelnością i niewłaściwa ich eksploatacja jest najczęstszą przyczyną braku właściwej wentylacji, co potwierdzają również biegli sądowi oraz straż pożarna na podstawie prowadzonych prac.

Cała podróż powietrza w wentylacji grawitacyjnej zaczyna się w oknie. Przynajmniej tak powinno być w dzisiejszych budynkach, które według przepisów powinny mieć okna wyposażone w nawiewniki. Montuje się je w górnej części okna, tak żeby strumień czystego, choć chłodnego powietrza był skierowany ku górze i w momencie opadania (powietrze chłodne jest cięższe) ogrzewał się (dzięki obecności w domu grzejników lub ogrzewania podłogowego) redukując przy tym uczucie chłodu czy przeciągu.

Zalety nawiewników powietrza

Pamiętaj

Aby wentylacja grawitacyjna działała, niezbędne jest napłynięcie powietrza przez rozszczelnione okna w pokojach i kuchni. Wtedy powietrze ma szanse zostać wypchnięte przez kanały wywiewne wentylacji grawitacyjnej. Gdy okna są szczelne, dochodzi do wytworzenia ciągu wstecznego i zimne powietrze jest nawiewane przez kratki wywiewne do pomieszczeń.